UTW AWF Warszawa

„Paderewski” w Muzeum Narodowym

Wystawa pn. „Paderewski”, którą zwiedzaliśmy w dniu 22.04.2018 r., jest opowieścią o niezwykłej, wspaniałej postaci jednego z ojców niepodległej Polski. To pierwsza z trzech wystaw w Muzeum Narodowym, które czczą setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) pokazany jest jako niedościgniony artysta, muzyk, kompozytor, dyplomata, filantrop i polityk, a przede wszystkim wielki patriota. Orędował za niepodległością Polski wśród najbardziej wpływowych osób jak Wilson czy Hoover. Przeznaczał ogromne sumy na działalność patriotyczną. W 1930 r. Paderewski sporządził testament, w którym zapisał swoje zbiory niepodległemu państwu polskiemu. Testament odnaleziono dopiero po wojnie i odczytano w 1949 r. Ostatecznie w 1951 r. do Warszawy dotarło 61 skrzyń z ponad 1,5 tys. obiektów.

Paderewski zmarł w 1941 r. w Ameryce, gdy nie zważając na wiek i przeszkody próbował uzyskać pomoc dla okupowanej Polski.

W sześciu salach Muzeum ukazane są obrazy, rysunki, rzeźby, medale, wieńce laurowe, odznaczenia, oryginalne nuty, dyplomy, puchary, fotografie, archiwalia i inne zabytki pochodzące z jego daru. Przedstawione jest również jego życie prywatne, zdjęcia jego domu, najbliższych (pierwszej przedwcześnie zmarłej żony, nieuleczalnie chorego syna i drugiej żony Heleny, z którą spędził 40 lat) oraz przedmioty osobiste.

Eksponowane obiekty obrazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej.

Paderewski był kolekcjonerem cennych dzieł sztuki, które gromadził w ukochanym domu w Riond-Bosson nieopodal Jeziora Genewskiego. Wyjątkowa jest kolekcja sztuki dalekowschodniej, obejmująca m.in. chińską porcelanę, wyroby z metalu, emalie, szkło i wyroby z laki, które Paderewski wraz z małżonką gromadził w swojej szwajcarskiej willi, a potem ofiarował narodowi.

Ponadto wśród wystawionych przedmiotów znajdują się między innymi koncertowy fortepian mistrza, wykonany dla niego przez firmę Steinway & Sons, zestaw pamiątkowych łyżeczek oraz portret Paderewskiego pędzla jednego z najsłynniejszych akademików XIX stulecia – Lawrence’a Alma-Tademy. O wielkiej sławie Ignacego Paderewskiego świadczą prezenty, które wręczali mu przyjaciele i miłośnicy jego twórczości. Wśród nich m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, prace Wojciecha Kossaka, Henryka Siemiradzkiego, Bolesława Cybisa oraz teka grafik Leona Wyczółkowskiego z dedykacją.

Na przełomie XIX i XX wieku Ignacy Jan Paderewski był jednym z najsłynniejszych Polaków na świecie. Podczas wieloletniej kariery zagrał setki koncertów na czterech kontynentach w największych salach widowiskowych, a jego sława przypominała popularność dzisiejszych gwiazd muzyki.

 

 Opracowała Ewa Wasińska